گزارش مسافرت جهادی پزشکی تابستان ۹۶

مؤسسه جهادی رضوان که سابقه ۱۱ ساله در خدمتگزاری به ولی نعمتان خود در مناطق محروم نهبندان خراسان جنوبی را دارد، امسال نیز با استعانت از خدای متعال و کمک خیرین گرانقدر توفیق پیدا کرد تا چهارمین مسافرت جهادی پزشکی خود را در جهت اعتلای سطح سلامت منطقه برگزار کند.

این مسافرت به همت ۴۰ نفر از پزشکان و اعضای گروه رضوان از تاریخ ۲۹/۴/۹۶ الی ۳/۵/۹۶ در منطقه شاهکوه نهبندان و به مرکزیت روستای دهو برگزار گردید.

متن ذیل گزارش مختصری است از مسافرت که تقدیمتان میگردد:

دندان پزشکی:

حاصل ۵ روز کاری ۱۴ نفر تیم دندان پزشکی با ۷ یونیت فعال دندان پزشکی، خدمت رسانی به حدود ۵۰۰ نفر از مردم منطقه بود که برآورد مالی بیش ۵۰ میلیون را درپی داشت. شامل:

ـ کشیدن دندان: ۳۰۰ نفر و  کشیدن بیش از ۴۰۰ دندان به ارزش مالی ۲۱٫۶۰۰٫۰۰۰ تومان

ـ ترمیم دندان: ۱۵۰ نفر و ترمیم ۲۵۰ دندان به ارزش مالی ۲۶٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

ـ جرم گیری کامل دندان: ۴۰ نفر به ارزش تقریبی ۲٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان

پزشکی عمومی:

تیم پزشکی عمومی متشکل از ۵ نفر موفق شد درظرف  مدت ۵ روز و باهمتی راسخ تقریباً تمام روستاهای منطقه شاهکوه را معاینه نموده و اقدام به توزیع دارو نماید. همچنین حدود ۸۰ نفر از مریضان،که نیاز به بررسی بیشتر داشتند، را به متخصصین روز آخر مسافرت ارجاع دهند.

ـ ۴۵۰ نفر ویزیت به ارزش مالی ۴٫۹۵۰٫۰۰۰

ـ توزیع دارو به ارزش مالی ۲٫۷۰۰٫۰۰۰

پزشکی تخصصی:

روز آخر مسافرت با هماهنگی بسیج جامعه پزشکی خراسان جنوبی،یک تیم پزشک متخصص شامل متخصص اطفال، متخصص داخلی و متخصص زنان به همراه یک دستگاه سونوگرافی قابل حمل در روستای دهو مستقر شدند و به ارائه خدمات به مردم منطقه شاهکوه که از قبل توسط تیم پزشکی و مامائی گروه،شناسایی و ارجاع داده شده بودند،پرداختند.

ـ متخصص داخلی ۴۵ نفر                               ـ متخصص زنان ۶۰ نفر

ـ متخصص اطفال ۳۰ نفر                                 ـ تصویر برداری سونوگرافی ۷۵ نفر

که در مجموع خدماتی به ارزش مالی ۳٫۳۰۰٫۰۰۰ تومان ارائه شد.

جراحی عمومی(ختنه):

با هماهنگی بسیج جامعه پزشکی یک تیم جراحی عمومی متشکل از ۵ نفر جهت ارائه ختنه در تاریخ ۱/۱/۹۶ در منطقه حاضر شده و در مجموع موفق شدند ۲۳ نفر از کودکان نهبندان،که با هماهنگی قبلی در روستای دهو حاضر شده بودند، را ختنه کنند و خدمتی به ارزش مالی ۵٫۷۵۰٫۰۰۰ تومان صورت پذیرفت.

مامایی:

تیم مامائی گروه،متشکل از ۳ نفر که به صورت سیار در روستاهای مختلف حاضر می­شدند ، در نهایت موفق شد تا در ۵ روز کاری، بیش از ۲۰۰ نفر از اهالی منطقه را مورد ویزیت، آموزش و درمان قرار دهند که معادل است با  ارزش مالی به مبلغ ۲٫۲۰۰٫۰۰۰ تومان

کار درمانی:

با توجه به حجم مریضان مبتلا به  ناتوانایی­های حرکتی و معلولیت­های جسمی که در منطقه وجود دارند، نیاز به متخصص در این زمینه به شدت احساس می­شد. الحمدلله امسال توفیق شد با توجه به حضور متخصص کاردرمانی در گروه، در این زمینه نیز اقدامات مؤثری صورت گیرد.

در مجموع بیش از ۵۰ نفر از افرادی که دچار ناراحتی های حرکتی و… بودند توسط متخصص کاردرمانی گروه ویزیت شده و آموزش ها لازم در این رابطه به آن­ها و خانواده هایشان منتقل شد.

که در مجموع خدمتی به  ارزش مالی ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان انجام شد.

فرهنگی:

با توجه به ظرفیت گروه و حضور دو روحانی در کنار تیم، توانستیم در کنار کار پزشکی، فعالیت­های فرهنگی نیز داشته و روزانه به ۶ روستای منطقه اعزام مبلغ داشته باشیم. همچنین روز پایانی مسافرت مراسمی به مناسبت ولادت حضرت معصومه(س) در روستای دهو برگزار گردید که حسن ختام کار گروه بود.

توزیع ارزاق:

با توجه به فقر مالی و به تبع آن فقر غذائی که در منطقه وجود دارد تصمیم برآن شد تا در حد توان قدمی کوچک در راستای برطرف نمودن سوء تغذیه مردم برداشته شود. لذا ۷۰ بسته ارزاق شامل مرغ، حبوبات، روغن و… به ارزش مالی ۶٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان تهیه، و در بین نیازمندان منطقه توزیع شد.

در این مسافرت جمعا، ارزش مالی بالغ بر۸۱٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان به منطقه تزریق شد تا قدمی کوچک در راستای محرومیت زدایی منطقه برداشته شود و ان شاالله مورد رضای حضرت بقیه الله(عج) قرار گیرد

در پایان بر خود لازم می­دانیم از تمام افرادی که در برگزاری هرچه بهتر این مسافرت جهادی ما را یاری نمودند تشکر نموده و از خداوند متعال برای این عزیزان طلب خیر نمایم.

همچنین تشکر ویژه از نهادهایی که در منطقه یاور ما بودند:

ـ فرمانداری شهرستان نهبندان                                   ـ شبکه بهداشت شهرستان نهبندان

ـ بسیج جامعه پزشکی استان خراسان جنوبی                  ـ دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

ـ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان نهبندان

 

گالری تصاویر مسافرت جهادی پزشکی تابستان ۹۶

تبلیغ