گزارش دوازدهمین مسافرت جهادی از خاک تا افلاک (نوروز ۹۸)

به مدد خداوند متعال و با همت جهادگران دوازدهمین مسافرت جهادی موسسه جهادی رضوان در نوروز ۹۸ و در روستاهای خواجه منجیکوه، گله چاه، چاه عباس اردونی، گرم تمام ده، افضل آباد، کوه لوله و شند معصومه شهرستان نهبندان برگزار شد که در ادامه گزارش فعالیت های جهادگران ارائه می شود.

۱) عمرانی و اشتغالزایی

پروژه های عمرانی در مسافرت با هدف اعتمادسازی میان روستائیان تعریف شده تا از این طریق ارتباط بین جهادگران موسسه با اهالی برقرار شده و مشکلات اصلی روستا پیگیری شود. در حقیقت هدف اصلی از اجرای فعالیت های عمرانی برقراری ارتباط بین اهالی است که می تواند بخشی از مسائل واقعی روستا را حل کند. در تعریف پروژه های عمرانی اصول تسهیلگری روستایی مدنظر تیم شناسایی قرار دارد تا از تعریف پروژه هایی که صرفا آرزوی روستائیان است و شاید نیاز واقعی شان نباشد جلوگیری شود. فعالیت های عمرانی در مسافرت امسال با رویکرد تکمیل پروژه های نیمه تمام و ایجاد اشتغال برای روستائیان پیگیری شد. که در جدول ذیل پروژه های اجرا شده به تفکیک روستا و میزان فعالیت جهادگران به همراه مجموع کل هزینه های صورت گرفته در این حوزه قابل مشاهده می باشد.

فعالیت های عمرانی در یک نگاه

۱-۱) مدرسه ۴ کلاسه روستای خواجه منجیکوه

از شهر شوسف یک جاده وجود دارد به سمت مرز افغانستان. روستای خواجه منجیکوه در انتهایی آن جاده و در ۱۰۰ کیلومتری شهر شوسف واقع شده و حدود ۲۰ کیلومتر با مرز افغانستان فاصله دارد.

به علت بعد مسافت روستاها از شهر و درآمد پایین خانوارها، دانش آموزان روستا تا مقطع ابتدایی تحصیل کرده و به علت نبود دبیرستان نوبت اول مجبور به ترک تحصیل می شوند. زیرا رفت و آمد به شهر برای شان دشوار بوده و هزینه های زیادی را در پی دارد.

بنابراین پیگیری ساخت مدرسه دبیرستان ۴ کلاسه نوبت اول روستای خواجه منجیکوه به مساحت ۲۳۰ مترمربع با درخواست اهالی روستاهای خواجه منجیکوه، شندمعصومه، گله چاه، کوه لوله، شند ملکی و چاه سبز آغاز شد و روستاهای مذکور تفاهم نمودند تا مدرسه در روستای خواجه منجیکوه احداث شود. از تابستان ۹۶ روال کسب مجوز از آموزش پرورش شهرستان و اداره نوسازی توسط اهالی آغاز شد و با پیگیری های جهادگران موسسه پس از پیگیری های مصرانه، مجوز ساخت مدرسه صادر گردید. در گام بعدی با محبت شما خیرین گرامی و به کمک پویش آجرهای بهشتی، پروژه تامین مالی شده و اجرای آن در اسفند ۹۶ آغاز و در ایام مسافرت پیگیری شد.

از بهار تا پاییز ۹۷ با پیگیری معاونت محرومیت زدایی موسسه جهادی رضوان و همکاری اهالی فونداسیون، کرسی چینی، دیوارچینی، بلوکاژ کف و … انجام شد و در زمستان ۹۷ بتن ریزی ستون های مدرسه تکمیل و سازه مدرسه آماده اجرای سقف گردید.

با حضور جهادگران در طول ۸ روز کاری از دوازدهمین مسافرت جهادی از خاک تا افلاک آرماتوربندی و اجرای سقف، بتن ریزی کف، گچ کاری دیوارها به طور کامل انجام شد. با توجه به پیشرفت فیزیکی صورت گرفته ان شالله تا پایان خرداد ماه عملیات ساخت مدرسه به پایان رسیده و آماده تحویل به اداره نوسازی مدارس جهت تجهیز می باشد تا ان شالله در سال تحصیلی ۹۸-۹۹ شاهد حضور دانش آموزان ۶ روستای اطراف در این دبیرستان باشیم. در ادامه تصاویری از مراحل اجرای مدرسه قابل مشاهده است.

 بتن ریزی ستون ها

اجرای سقف و گچکاری دیوارهای داخلی مدرسه

اجرای سقف مدرسه

۲-۱) مرغداری خانگی

پروژه دیگری که در این مسافرت پیگیری شد ساخت ۱۴ واحد مرغداری خانگی جهت پرورش و نگهداری ۵۰ قطعه مرغ تخم گذار بومی بود که با همکاری و مساعدت کمیته امداد امام خمینی (ره) اجرا شد. با پیگیری های صورت گرفته توسط معاونت استغال مسافرت و با حضور مددکار کمیته امداد در روستاهای کوه لوله، خواجه منجیکوه، شندمعصومه و گله چاه ۱۴ نفر از مددجویان اولویت دار این روستاها انتخاب شده تا مرغداری برای ایشان احداث گردد.

تعداد واحدهای اجرا شده مرغداری خانگی در هر روستا

۳-۱) افتتاح حسینیه و تکمیل آشپزخانه

با توجه به پیگیری های دهیاری روستای چاه عباس و معاونت محرومیت زدایی موسسه در سال ۹۷ مراحل نازک کاری حسینیه اعم از سفیدکاری، موزائیک و سرامیک کاری، سیم کشی انجام شده و قبل از مسافرت هم با کمک خیرین حسینیه تجهیز گردید تا پس از سه سال حسینیه قابلیت بهره برداری داشته باشد. در ایام مسافرت تکمیل آشپزخانه حسینیه و محوطه سازی اطراف حسینیه در دستور کار قرار گرفت و انجام شد.

۴-۱) مهمانسرای گرم تمام ده

مهمانسرای روستای گرم جزو پروژه های نیمه کاره بخشداری و دهیاری روستا بود که با همت جهادگران مراحل نازک کاری آن در مسافرت انجام شد.

مهمانسرای روستای گرم

۵-۱) واحد اشتغال چندمنظوره

با توجه به شغل اصلی اهالی روستا که دامپروری می باشد و مشکلات ناشی از نداشتن فضای مناسب جهت پرورش و نگهداری دام در روستاها پروژه ساخت واحدهای چندمنظوره در روستای افضل آباد با همکاری قرارگاه پیشرفت و آبادانی آغاز شد. در این خصوص جلسات تسهیلگری برای انتخاب بهره بردار با حضور متقاضیان برگزار شد و در نهایت دو نفر از دامداران از ساخت واحد اشتغال استقبال کرده و کار ساخت واحد را از ابتدای اسفند ماه شروع کردند.

۶-۱) باغ زیتون

با توجه به اقدامات صورت گرفته در روستای کوه لوله و با کسب نظر کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان عملیات تسطیح و حصارکشی ۳ هکتار زمین کشاورزی در این روستا در ایام مسافرت پیگیری و انجام شد تا زمین آماده کاشت نهال های زیتون گردد.

۷-۱) راه اندازی صندوق اشتغالزایی برای پارچه بافی و حوله بافی (تو بافی)

یکی از مشکلات پیشروی هنر پارچه بافی و بافندگان پارچه و حوله در شهرستان نهبندان نداشتن سرمایه اولیه جهت راه اندازی کارگاه خانگی پارچه بافی است. در حالی که آموزش لازم را دیده و با کمی تلاش و افزایش میزان تولیدات می توان فروش مناسبی را هم برای این کالا متصور شد. بر همین اساس با حمایت حجت الاسلام قاسمیان و شما خیرین گرامی و همکاری اداره میراث فرهنگی شهرستان نهبندان، صندوقی با موجودی بیست میلیون تومان برای ارائه وام به بافندگان ایجاد شد. بدین ترتیب مواد و لوازم اولیه راه اندازی کارگاه خانگی به صورت عمده تهیه شده و در مرحله اول شرایط اشتغال برای ۱۲ نفر از بافندگان مهیا گردید که در بازه ۶ الی ۷ ماهه می توانند اقساط خود را با فروش تضمینی محصولات تسویه نمایند.

 

۸-۱) دیوارنویسی

 

 

۲) فرهنگی

تقریبا تمام گروه ها، سازمان ها و خیریه های فعال در زمینه پیشرفت روستایی به این مورد اذعان داشته اند که فقر فرهنگی، اصلی ترین مساله روستا می باشد. در حقیقت فقر فرهنگی مقدمه ی بسیاری از مشکلات دیگر است. بنابراین هدف اصلی از برگزاری مسافرت برطرف نمودن مشکلات فرهنگی روستا است تا زمینه های پیشرفت و توسعه روستایی محقق شود. از جمله فعالیت های صورت گرفته در این زمینه جهت برقراری ارتباط با اهالی می توان به ویژه برنامه تحویل سال جدید، مناجات خوانی لیله الرغائب، آموزش روانخوانی قرآن، برگزاری کلاس های خلاقیت و سرگرمی برای نوجوانان، دیدار با خانواده معزز شهدا، برگزاری مسابقه کتابخوانی بانوان، برگزاری جشنواره ورزشی، برگزاری مراسم جشن ولادت امام محمدباقر (ع) و .. اشاره کرد.

در جدول زیر میزان کارکرد نفرات فرهنگی در ۸ روز کاری به همراه هزینه های صورت گرفته در عرصه فرهنگی قید شده است.

فعالیت های فرهنگی در یک نگاه

در ادامه توضیحاتی در مورد فعالیت های فرهنگی اجرا شده توسط جهادگران ارائه می گردد.

۱-۲) کلاس های روزانه فرهنگی

 

کلاس آموزشی خواهران برای رده سنی جوانان

با یاری خداوند متعال کلاس های روزانه فرهنگی برای بیش از ۲۷۰ نفر از مخاطبین کودک و نوجوان برگزار گردید. این کلاس ها در هفت روز و برای کودکان و نوجوانان شش روستای افضل آباد، گرم تمام ده، چاه عباس، شند معصومه، گله چاه و خواجه منجیکوه برگزار گردید. در این کلاس ها که به همت روحانیون و مربیان فرهنگی گروه جهادی رضوان برگزار گردید، برنامه های متنوع و شادی برگزار شد؛ نرمش و هم‌خوانی، قصه های قرآنی، آموزش احکام ابتدایی، ساختن کاردستی، رنگ آمیزی و تمرین سرود از مهم ترین این برنامه ها بود. در پایان نیز بسته های لوازم التحریر به تمام کودکان و نوجوانان منطقه اهداء شد.

۲-۲) جشن بزرگ بی‌بی مریم

در مسافرت نوروز ۹۸ نیز این توفیق را داشتیم تا با برگزاری جشن و گردهمایی بزرگی در جوار مزار بی‌بی مریم گامی در راستای همدلی و نشاط اهالی منطقه برداریم. این جشن بزرگ در تاریخ ۲۸ اسفند، به مناسبت میلاد با سعادت امام علی (علیه السلام) و روز پدر، و با حضور بیش از ۸۰۰ نفر از اهالی منطقه و مسئولین شهرستان برگزار گردید. اجرای گروه سرود و نمایش عروسکی کودکان منطقه، نمایش کمدی، مولودی خوانی، مسابقه برای کودکان و بزرگسالان، تقدیر از فعالان بومی، آیین عمامه گزاری طلاب بومی، سخنرانی امام جمعه نهبندان، نماز جماعت ظهر و برپایی سفره اطعام از مهم ترین برنامه های این جشن باشکوه بود.

۳-۲) المپیاد ورزشی

امسال نیز برای سومین سال متوالی المپیاد ورزشی شهر شوسف با مشارک جوانان روستا ها برگزار شد. در این مسابقات که در تاریخ ۳ فروردین برگزار شد بیش از ۱۰۰ ورزشکار از روستا های خواجه منجیکوه، گله چاه، شند معصومه، چاه عباس، گرم تمام ده، ذهاب و شهر شوسف، در رشته های فوتسال، طناب کشی، دو امدادی، دارت، دو سرعت و آمادگی جسمانی با هم به رقابت پرداختند. در کنار برگزاری مسابقات مسئولین سپاه شهرستان و امام جمعه محترم از مسابقات بازدید کرده و به گفتگو با ورزشکاران پرداختند. در پایان و در آیین اختتامیه این مسابقات به رتبه های اول تا سوم هر رشته جوایزی اهداء شد. همچنین از بازیکن اخلاق و تیم قهرمان که بیشترین امتیاز را در جدول مسابقات کسب کرده بودند تقدیر به عمل آمد.

۴-۲) مسابقه کتابخوانی

در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و جهت آشنایی هرچه بیشتر اهالی با فرهنگ جهاد و شهادت مسابقه کتابخوانی با محوریت کتاب سلام بر ابراهیم ۱ در مسافرت نوروز ۹۸ برگزار شد. حدود ۶۰ جلد کتاب میان جوانان و نوجوانان دختر و پسر روستا های چاه عباس، گله چاه و شندمعصومه توضیع شد و مسابقه کتابخوانی در تاریخ ۲ فروردین برگزار شد. در پایان به برگزیدگان این مسابقه هدایایی به رسم یادبود اهدا گردید.

۵-۲) افتتاح حسینیه چاه عباس

حسینیه چاه عباس یکی از بنا های عام المنفعه ای بود که در گذشته فرآیند ساخت آن توسط گروه های جهادی در این منطقه آغاز شده بود؛ اما به دلیل کار غیر اصولی و برخی اشکالات مهندسی چندین سال به صورت نیمه کاره و بدون استفاده رها شده بود. به همت مهندسین گروه جهادی رضوان و با هماهنگی با اهالی روستا و مسئولین منطقه این بنا مجددا ساخته شد و در مسافرت نوروز۹۸ تجهیز و آماده بهره برداری شد. با همت جهادگران در تاریخ ۲۶ اسفند ماه و با حضور فرماندار نهبندان، امام جمعه نهبندان و جمعی دیگز از مسئولین منطقه ای این حسینیه افتتاح شد و برای برگزاری مراسمات مذهبی در اختیار مردم منطقه قرار گرفت.

۳) توزیع

با همکاری کمیته امداد خمینی (ره) حدود ۱ تن گوشت میان ولی نعمتان توزیع گردید.

جهت مشاهده گالری تصاویر دوازدهمین مسافرت جهادی از خاک تا افلاک اینجا کلیک کنید.

تبلیغ