تهران

139503021140113627746184

   نقطه اشتباهی در اردوهای جهادی اتفاق می افتاد که گروه بعد از حضور در منطقه جهادی و انسجام و انجام عملیات، به شهر برمی گشت و منتظر می ماند تا اردوی بعد، تابستان یا عید سال بعد. این از نظر تشکیلاتی یک خبط محسوب می شود. خود قرآن هم وقتی می گوید به چه کسی کمک کنیم اول میگوید دور و بری های خودتان. در خود شهر تهران در حد فاجعه  آسیب و مشکل و محرومیت وجود دارد. این مسئله هم جز با حرکت خود مردم قابل برطرف کردن نیست و حاکمیت نمی تواند ابداً کاری کند. مثال واضحی که همه دیدیم مسئله محرم و صفر است. آیا هیچ حاکمیتی می تواند حتی یک روز از محرم و صفر را در کشور برگزار کند؟ نمی تواند. در حالی که مردم با تشکیلات خودشان ۶۰ روز همه چیز را مهیا میکنند. این میان حاکمیت فقط باید فضا را باز نگاه دارد و نخواهد تصدی را بر عهده بگیرد و این اتفاقی است که در تهران افتاد.

در تهران ۱۵۰ هزار خانواده نیازمند و در مقابل آن ۵۰۰ هزار خانوار توانمند داریم؛ به صورتی که از مازاد مصرف این افراد، مشکل نیازمندان برطرف می شود بدون نیاز دولت. در کشورهای متمول اروپایی ما دیدیم که با اینکه دولت پول برای رفع این جنس مشکلات دارد، اما عملیاتی نمی کند تا از طریق خود مردم و تشکل های مردم نهاد مشکل برطرف شود و مردم نسبت به هم مسئولیت پیدا کنند.

ما به این مسئله ورود کردیم و وارد خانه ۷۱ هزار خانوار شده و اطلاعات جمع آوری کردیم و بر اساس آن اقدام اجرایی تعریف شد. برای هر خانواده هوادار و حامی تعریف شد و نیازهای آنان در قالب مسائلی که آن خانواده با آن ها روبروست شناسایی شد. از یک طرف خانواده های محروم هستند و از طرفی هم عده ای هستند که دوست دارند برای حل این مسائل کمک کنند؛ این افراد با پول خودشان، با اعتبار خودشان و جمع کردن پول، با معرفی دکتر، کمک در تحصیل و … کمک کردند و میکنند.

بخش هایی از صحبت های حجت الاسلام و المسلمین قاسمیان در برنامه زنده رو به راه شبکه ۲ – ۳۱ خرداد ۱۳۹۵

 

موسسه جهادی رضوان در راستای رسالت خود مبنی بر محرومیت زدایی و خدمت رسانی به محرومین، با توجه به استقرار اکثر اعضای این تشکل در شهر تهران، برای بهره مندی بهتر از ظرفیت مجموعه،  با مشارکت قرارگاه جهادی امام رضا علیه السلام از ابتدای سال ۹۳ اقدام به ورود به بحث محرومیت زدایی در شهر تهران نموده است. طبق آمارهای رسمی شهر تهران با جمعیتی بیش از ۱۲ میلیون نفر ، دارای حدود ۲۰۰ هزار خانواده ی نیازمند و محروم است که شب سر گرسنه به زمین می نهند و این موضوع وظیفه ی تمامی ساکنان کلان شهر تهران را بیش از پیش سخت تر می کند.

موسسه جهادی رضوان، با همکاری قرارگاه جهادی امام رضا علیه السلام، اقدام به مدیریت و ساماندهی امور مربوط به محرومین و خیرین در سه منطقه ۶، ۱۰ و ۲۲ تهران را نموده و در جهت خدمت رسانی هر چه بیشتر به نیازمندان این سه منطقه از ظرفیت مجموعه بهره می گیرد.

 

rezvanlogo425321886_132452

در طول مدت شروع عملیات ها در سطح تهران ، موسسه جهادی رضوان به توفیقات حائز اهمیتی در بحث خدمت رسانی به نیازمندان شهر تهران که شرح آن به طور خلاصه ارائه می گردد :

۱- شناسایی نیازمندان : مهم ترین موضوع در بحث محرومیت زدایی ؛ شناسایی دقیق عرصه و نیازهای جامعه ی هدف می باشد. طی عملیات های مستمر و دقیق ، با همکاری سرای محلات ، خیریه ها ، مساجد و سایر تشکل های مردمی تا کنون در سه منطقه ی ۶ ، ۱۱ و ۲۲ ؛ حدود بیش از ۱۵۰۰ خانواده ی محروم با نیازهای دقیق آنها شناسایی و در سامانه ی جامع مدیریت محرومین شهر تهران وارد شده اند. نیازهای دقیق شناسایی شده این خانواده ها عبارتند از : مشخصات تک تک اعضای خانواده ، اطلاعات معیشتی ، بیماری ها و معضلات ، اثاثیه ی منزل ، دختران نیازمند جهیزیه و … این اطلاعات به عنوان امانت مردم و به صورت محرمانه نگهداری و برای رفع مساله ی محرومیت خانواده ها مورد برنامه ریزی و رجوع قرار می گیرند. لازم به ذکر است که تا کنون به همین منوال اطلاعات بیش از ۷۱ هزار خانواده ی نیازمند در مناطق مختلف تهران توسط تشکل های مردمی تحت مدیریت قرارگاه جهادی امام رضا علیه السلام جمع آوری و راستی آزمایی شده است.

۲- سازماندهی ظرفیت های مردمی در خانه های جهاد : شهر تهران دارای ۲۲ منطقه و ۳۵۴ محله می باشد. هر محله دارای سرای محله با امکاناتی در امور فرهنگی و اجتماعی برای مشارکت شهروندان در امور مربوط به محله شان است. در هر سرای محله ، خانه ای تحت عنوان خانه ی جهاد و ایثار تاسیس شده که شامل پنج کانون اصلی می باشد. خانه جهاد یکی از ارکان اجرایی مدیریت محله می باشد،که وظیفه مشاوره، کمک به اجرا و نهادینه سازی مدیریت جهادی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و همچنین گفتمان حرکتهای جهادی را بر اساس ضوابط ابلاغی از سوی قرارگاه جهادی امام رضا علیه السلام بر عهده دارد. موسسه جهادی رضوان مسئولیت مدیریت خانه های جهاد ۴۳ محله از محلات تهران را بر عهده دارد. لازم به ذکر است مسئولین خانه های جهاد محلات همگی از معتمدین محلی بوده و به عنوان نیروهای جهادی داوطلب به خدمت رسانی به محرومین می پردازند که تا کنون فعالیت آنها از دید مدیران شهری مثبت ارزیابی شده است.

۳- جذب حمایت های مردمی برای محرومین : کانال تلگرامی همسایه از اواخر سال ۹۴ با رویکرد جذب مشارکت های مردمی برای حل مشکلات نیازمندان شهر تهران در قالب فضای مجازی افتتاح گردید. این کانال با تعریف پروژه های مختلف جهت رفع مساله محرومیت هر خانواده ی نیازمند با اعلام شرح مشکل و راه حل آن مشارکت های نقدی و غیرنقدی مردم را به سمت محرومین هدایت می کند. در ابتدای تاسیس این کانال و شروع فعالیت آن تا کنون بیش از ۳۰ مورد از مشکلات خانواده های محروم توسط مردم حل شده است.

Untitled

  جهت ورود به کانال و سهیم شدن در این کار خیر کلیک نمایید…

۴- تامین جهیزیه و اثاثیه منزل : به لطف خدا و کمک مردم و خیرین محترم تا کنون در این سه منطقه ی تهران ، تعداد بیش از ۳۰ مورد جهیزیه به زوج های جوان عقد کرده تقدیم گردیده که بعضا ماه های متمادی به دلیل عدم توانایی در تامین جهیزیه از شروع زندگی ناتوان بوده اند. همچنین بیش از ۱۰۰ مورد اسباب و وسایل منزل از جمله : یخچال ، لباسشویی ، گاز ، تلویزیون ، کامپیوتر ، تخت و کمد و … برای خانواده های نیازمند تامین و به دست آنها رسیده است.

۵- توزیع بسته های ارزاق : طی دو سال گذشته در مناطق تحت پوشش تا کنون به بیش از ۱۰۰۰ خانواده ی نیازمند بسته حمایتی ارزاق اهدا گردیده که همگی از کمک های خیرین و مردم تهیه شده و به دستشان رسیده است. با گسترش فعالیت های قرارگاه جهادی امام رضا علیه السلام، برای هر خانواده ی نیازمند پوشش ، با همکاری بانک شهر ، یک کارت شهروندی صادر می گردد که زین پس به جای دریافت فیزیکی بسته های ارزاق ، مبلغی تحت عنوان بن به حساب آنها واریز می شود تا بتوانند مایحتاج خود را به انتخاب خود و با حفظ کرامت و عزت انسانی همانند سایر مردم از فروشگاه های شهروند در سطح شهر تهران خریداری نمایند. گفتنی است صدور و توزیع این کارتها توسط دفاتر منطقه ای قرارگاه جهادی امام رضا علیه السلام ادامه دارد.

۶- تامین لوازم التحریر دانش آموزان نیازمند : در اواخر شهریور ماه هر سال به رسم سنت دیرینه ی جشن عاطفه ها ، با حمایت خیرین تعدادی بسته ی لوازم التحریر به دانش آموزان نیازمند و همچنین بن خرید وسایل مورد نیاز تحصیلی از نمایشگاه های بوی ماه مهر و شهروند به خانواده ی دانش آموزان نیازمند اهدا گردید که در نهایت حدود ۵۰۰ دانش آموز نیازمند حمایت از این خدمات بهره مند شدند.

۷- اطعام روز عید غدیر : سنت اطعام شیعیان در روز عید غدیر از تاکیدات مهم حضرات معصومین است که متاسفانه به فراموشی سپرده شده و احیای آن ، حرکتی در جهت ترویج فرهنگ غدیر می باشد. قرارگاه جهادی امام رضا علیه السلام در روز عید غدیر سال ۹۵ در شهر تهران اقدام به اطعام بزرگ ۱۱۰ هزارنفری مردم با کمک محلات شهر تهران نمود. در این مراسم با شکوه ، ۱۱۰ هزار پرس قیمه بین مردمی که در مراسم عید بزرگ امامت و ولایت که در بوستان ولایت تهران برگزار شد ؛ توزیع گردید که سهم محلات تحت پوشش موسسه جهادی رضوان حدود ۵۰۰۰ پرس بود. به امید خدا این سنت نیکو و مورد تاکید حضرات معصومین سال به سال پرشورتر ادامه پیدا کند.

۸- جهاد مهربانی (نذر تخصص) : در نزدیکی ما همسایه های نیازمندی به دلایل مختلف از جمله بیماری، اشتغال، عدم حمایت تحصیلی، مشکلات حقوقی و خانوادگی و نظایر آن با مسائل بسیاری رویرو هستند.جهاد مهربانی با هدف جذب مشارکت های مردمی همه اقشار جامعه برای حل مسائل خانواده های نیازمند و با کمک شهروندان و با تخصص های مختلف صورت می پذیرد. در این طرح از تمامی اقشار مختلف مردم اعم از پزشکان و متخصصین امور درمانی ، وکلا ، صاحبان پیشه های فنی مثل جوشکاری ، نقاشی ، تعمیرکار و … ، معلمین و مشاورین آموزشی ، رانندگان و … دعوت می گردد تا حداقل دو ساعت در هفته ، وقت خود را صرف امور نیازمندان و خدمت رسانی به محرومین جامعه بکنند. در این طرح با تشکیل تشکل های مختلف مردمی از تمامی اقشار ، امور محرومین به خود مردم واگذار می گردد. در فاز دوم این طرح که در دهه فجر سال۹۵ با تشکیل پردیس های خدمت در محلات تهران برگزار گردید، متخصصین جهادی ، تخصص خود را وقف کمک به محرومین محله خود کردند.

موسسه جهادی رضوان از همه علاقمندان به مشارکت در امر خداپسندانه و کمک به نیازمندان شهر تهران دعوت به همکاری می نماید و آمادگی بهره مندی از نظرات و تجربیات سایر افراد و مجموعه ها و همچنین انتقال تجربه در این زمینه به موسسات خیریه و سازمان های ذیربط را دارد.

تبلیغ