گزارش مسافرت جهادی پزشکی نوروز ۹۵

بسمه تعالی

با عنایت خداوند متعال در مسافرت جهادی نوروز۹۵، با همت جدی اعضای مجموعه، جهادی بهداشت و درمان در کنار امور عمرانی، فرهنگی، آموزشی و اشتغال برگزار شد. خوشبختانه با ارتباط­ هایی که با بسیج دانشگاه علوم دندانپزشکی دانشگاه آزاد، بسیج دانشگاه بقیه­ الله (عج) و بسیج دانشگاه علوم­ پزشکی بیرجند گرفته شده بود،تیم ۲۰ نفره­ای شامل ۴ گروه، متشکل از جراح، دندانپزشک، متخصص زنان، ماما و پزشک طب سنتی در منطقه موفق به خدمت ­رسانی شدند. روستاهای هدف جهت خدمت­ رسانی شامل روستاهای شندمعصومه، خواجه منجیکوه، کوه لوله، چاه­ عباس، گرم­ تمام­ ده، افضل آباد، ذهاب، چاه­ زرد، خواجه ­دوچاهی، گله چاه، گله چشمه، خونیک و همچنین روستاهای قمر بود.

گروه­های جراحی و دندانپزشکی در روستای شندمعصومه در فاصله ۲۱ کیلومتری مرز افغانستان مستقر شدند، دو گروه زنان و طب سنتی بصورت گردشی در روستاهای منطقه حضور داشتند.

گروه جراحی که اعضای آن شامل ۲جراح و ۴ دستیار بودند، از تاریخ ۲۷ اسفند ۹۴ تا تاریخ ۲ فروردین ۹۵ در منطقه وظیفه خدمت­ رسانی را برعهده داشتند و در زمان حضور خود ۹۸ مورد جراحی سرپایی (ختنه) را انجام دادند. برآورد هزینه خدمات انجام شده در منطقه، مبلغی در حدود ۱۳۰ میلیون ریال می­ باشد.

گروه دندانپزشکی متشکل از ۶ دندانپزشک و ۳ دستیار از تاریخ ۲۷ اسفند تا تاریخ ۵ فروردین ۹۵  در منطقه حضور داشتند. با توجه به برنامه از پیش تعیین شده برای گروه دندانپزشکی («ترمیم» کودکان و دختران جوان، «کشیدن» بدون هیچ محدودیی برای باقی مردم منطقه و آموزش بهداشت دهان و دندان بهمراه توزیع مسواک و خمیردندان) در طول مدت اردو به حدود ۴۰۰ نفر خدمت­ رسانی صورت گرفت؛ که برآورد مالی صورت گرفته مبلغی در حدود ۸۰۰ میلیون ریال می­ باشد.

اعضای گروه زنان که امسال در منطقه هدف، در تاریخ های ۲۷ اسفند ۹۴  تا ۵ فروردین ۹۵  بحث معاینه و درمان زنان را پیگیری می­ کردند، شامل یک متخصص زنان و ۳ ماما بودند. در طول مدت حضور این گروه در منطقه به ۱۰ روستای اصلی و قمر مراجعه شد، تعداد افراد خدمت­ رسانی شده و برآورد مالی هزینه خدمت­ رسانی به ترتیب در حدود ۱۱۰ نفر و ۲۵۰ میلیون ریال می­ باشد.

در زمینه طب سنتی با توجه به این نکته که مجموعه ما برای انجام فعالیت مثبت و مستمر در منطقه نیاز به یک چشم ­انداز بلند مدت دارد، یک نفر پزشک طب سنتی در منطقه حضور یافته و وظیفه رصد منطقه و روستاها، برای مشخص شدن مشکلات و معضلات روستاها را برعهده گرفت؛ تا بعد از اتمام اردو با مشورت با دیگر افراد با تجربه و صاحب نظر، راهکارهایی کاربردی و کم هزینه برای رفع مشکلات رایج روستاها باتوجه به اقلیم منطقه مانند فشار خون بالا و مشکلاتی از این قبیل ان­شاء­الله بدست آید.

خدا را شاکریم با کمک خیرین و همت پزشکان جهادی، امسال توانستیم گامی کوچک در راستای بالا بردن سطح بهداشت و درمان در منطقه داشته باشیم. امید است تا با کمک و یاری خیرین و مسئولین بتوانیم گام­ های مثبت و ارزنده ­تری را در راستای ارتقاء سطح سلامتی هم وطنانمان در مناطق محروم خراسان جنوبی برداریم.

ان شاء الله

گالری تصاویر مسافرت جهادی پزشکی نوروز ۹۵

تبلیغ